Skip to main content Skip to site footer
Club News

ANOTHER AWARD FOR GREEN & WHITE

16 January 2013

Yeovil Town's Programme Green & White has again received a prestigious award from the Northern Programme Club. Green and White was voted 3rd. best programme in Division One. 

A club official said: "We are delighted to have again received a Northern Programme Club award and would like to congratulate all of our programme team for the excellent product they produce game in and game out."

The Full list of awards is reproduced below:

2012/13 Overall Programme of the Year

1ST: STOKE CITY

2ND: NORWICH CITY

3RD TOTTENHAM HOTSPUR

Championship Programme of the Year

1ST: LEICESTER CITY

2ND: MIDDLESBROUGH

3RD: CRYSTAL PALACE

League One Programme of the Year

1ST: PRESTON NORTH END

2ND: SCUNTHORPE UNITED

3RD: YEOVIL TOWN

League Two Programme of the Year

1ST: OXFORD UNITED

2ND: BRISTOL ROVERS

3RD: PLYMOUTH ARGYLE

Blue Square Bet Conference Premier

1ST: CAMBRIDGE UNITED

2ND: GATESHEAD

3RD: GRIMSBY TOWN

 

MERIT AWARDS:

FA Premier League:Aston Villa, Tottenham Hotspur

Championship:Leeds United, Middlesbrough

League One:Crewe Alexandra, Carlisle United

League Two:Chesterfield, Port Vale

 

Best Cover Design:

FAPL: Chelsea

CHAMPIONSHIP: Barnsley

LEAGUE ONE: Scunthorpe United

LEAGUE TWO: Port Vale

 

Best Feature:

FAPL:West Ham United

CHAMPIONSHIP:Leicester City

LEAGUE ONE:Preston North End

LEAGUE TWO:Bristol Rovers

 

Best Design:

FAPL:Fulham

CHAMPIONSHIP:Leicester City

LEAGUE ONE:Preston North End

LEAGUE TWO:Aldershot Town

 

Best Content:

FAPL:Stoke City

CHAMPIONSHIP:Leicester City

LEAGUE ONE:Preston North End

LEAGUE TWO:Bristol Rovers

 

Most Improved Programme:

FAPL:Reading

CHAMPIONSHIP:Sheffield Wednesday

LEAGUE ONE:Carlisle United

LEAGUE TWO:Oxford United

 

Best Value:

FAPL:Sunderland

CHAMPIONSHIP:Sheffield Wednesday

LEAGUE ONE:Sheffield United

LEAGUE TWO:Oxford United

 

EDITOR'S AWARD:

(England) Ben Rhodes, Preston North End

(Scotland) Duncan Simpson, Dunfermline Athletic

 

SCOTTISH AWARDS

Overall Programme of the Year:

1ST: ABERDEEN

2ND: HEART OF MIDLOTHIAN

3RD: CELTIC

 

First Division Programme of the Year:

1ST: DUNFERMLINE ATHLETIC

2ND: FALKIRK

3RD: MORTON

 

Second Division Programme of the Year:

1ST: EAST FIFE

2ND: FORFAR ATHLETIC

3RD: AYR UNITED

 

Third Division Programme of the Year:

1ST: RANGERS

2ND: CLYDE

3RD: ELGIN CITY

 

MERIT AWARDS

SPL:St. Mirren

First Division:Morton

Second Division:Stranraer

Third Division:Berwick Rangers

 


Advertisement block